Tek Teker Bisiklet En Çok Kaç Kilodaki Biniciler Için Üretilmiştir?

Bu sorunun cevabı binicinin kilosuna ve kullanım amacına göre değişir. Luxus bisikletler “ kare krank”a sahiptir. 75 kg ağırlığındaki biniciler kullanabilir. Daha ağır kilodaki biniciler, zor hareketleri ve sıçrama hareketlerini denemek isteyenler, doğada kullanmak isteyenler, ISIS veya Q-Axle tek teker bisikletleri ( Profi, Muni,, RGB) tercih edebilirler. Bu tek teker bisikletlerin milleri (axle) kare şeklindeki kranka göre, çok daha fazla güvenli bağlantı sağlarlar.

Tek Tekerden Ses Geliyor (Gıcırdama Veya Cızırtı Gibi) Ne Yapabilirim?

Gıcırdama veya cızırtılı ses gelmesinin birden fazla nedeni olabilir. Aşağıdaki kontrolleri adım adım yapmakta fayda vardır.

  • Kranklar ve pedallar uygun şekilde birleştirilmiş ve sıkılmış mı? Krank ve pedallar tam olarak sıkılmamışsa zarar görürler. Krank ve pedallar sağ ve sol olarak uygun şekilde takılmış mı? Sağ krank ve sağ pedalda “R” harfleri var mı? Sağ krank ve sol pedal takılmışsa binilirken pedallar gevşer ve zarar görür.
  • Lütfen pedalların millerinde yatak boşluğu var mı kontrol ediniz. Milleri uygun şekilde yerleştiriniz.
  • Lütfen maşayı yatak boşluğundan ayırınız- rulmanın döndüğünü parmaklarınızla hissediniz- düzgün şekilde dönüyor mu? Mile sabitlenmiş mi?
  • Jant telleri uygun şekilde sıkılmış mı? Eğer jant telleri gevşekse (yaz aylarında teller genleşebilir) tekerin akordunu bozmamak için eşit miktarda, yarım tur sıkılabilir.